Hotel, wino, kuchnia, sztuka i sax

Rok ma 52 tygodnie. W ciągu całego roku Warszawa ma tylko dwie duże weekendowe imprezy winiarskie. Wszystkie dwie odbyły się w ubiegły weekend. W przeciwieństwie do Wine Expo Poland i Magazynu Wino, kondycja finansowa amerykańskich stacji telewizyjnych nie pozwala im na dzielenie się ze sobą zyskami z biletów. Niedawno w USA odbyły się dwie najbardziej medialne walki bokserskie tego roku. Kiedy transmitująca jedną z nich stacja telewizyjna ogłosiła termin, stacja konkurencyjna przeniosła datę drugiej walki na kilka tygodni później, żeby widzowie mogli wykupić dostęp do obu gal bokserskich.

Z dokonywania hamletowskich wyborów „Wolisz mamę czy tatę?” wybawił mnie hotel BoniFaCio zapraszając na weekend do poprowadzenia kolacji degustacyjnej z winami. Godzina drogi od Warszawy, urocze położenie w samym środku niczego (lasy pod Płońskiem), idea slow food & sport. No i dwa baseny oraz sanitariat z wanną (egzystencjalne wymogi Agi).

Drewno, szkło i prostokąty – skandynawski funkcjonalizm?

 

Wina do wegańsko-rybnej kolacji dobrałem bardziej lepiej niż gorzej. Nikt tam jednak nie przyjechał na mistrzostwa sommelierów, tylko dla rozrywki. Najdłużej zastanawiałem się nad smalcem z fasoli z kiszonymi warzywami (burak, cebula, pomidor). Jak trwoga to do półwytrawnego rieslinga kabinett: w tym wypadku niemieckiego od Allendorfa z Rheingau o wdzięcznej nazwie własnej „Save Water Drink Riesling”.

Jak nie kieliszek to mikrofon.
„Okrągła czterdziesta dziewiąta edycja weekendu <Darek&Chefs>, okrągła jak brzuch szefa kuchni”- manager restauracji BoniFaCio.
To tylko beczkowe verdejo, ale entuzjazm jak po Krugu. Albo ktoś tu obchodzi urodziny.
Czy każde zdjęcie warto puentować…
Drugi zaproszony gość: Agnieszka z krakowskiego „Zupitto” w wegańskim transie.
Daktylowa nutella, sernik jaglany i storczyk jadalny.
Niezła sztuka i jej obrazy.
Dmuchać trzeba umieć. I umiał.

Martwa natura we śnie i bezruchu. Baseballista w ruchu.

PS Poprowadzę inny event z winami. Oprócz chrzcin.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam *