Fotoreportaż z degustacji w Auchan

„Za długie, nie czytam”? Wiem, że czas czytania moich blogowych wpisów waha się od dużego kubka latte do połowy butelki wina. Tym razem zdążysz wypić tylko „ekspresso” lub „kapucyno”.

 

Trzy dni temu prowadziłem nocną degustację (start o 22) w Auchan Piaseczno, chyba pierwszą w historii marketów w Polsce? Została uwieczniona w lanserskim krótkim fotoreportażu.

Hostia w płynie. Komuniści. Skupienie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I moje wina z ostatnich dni, które warto jest nie ominąć…

FINCA EL PUIG 2011

Priorat w markecie, na szczęście nie przypominający niedawnego horroru z Lidla. Czarny jak niebo o północy przed Auchan po wyjściu z degustacji. Czuć, że na beczce nie oszczędzono: wanilia, czekolada w mleku i kawa, lukrecja. Owoce też czarne i już dość suszone. Smaku spróbowałem dopiero z reszty butelki w warunkach domowych. Czekoladowa bombonierka z turbodoładowaniem i pokładami gęstego, asfaltowo-smażonego, leśnego owocu. Agnieszka po pierwszym łyku powiedziała: „Mam ciarki, napisz coś o głębokim gardle, że kończy się bardzo głęboko”. Priorat geograficznie jest w połowie drogi między kalifornijską Doliną Napa (cabernet) a australijską Doliną Barossy (shiraz) i chociaż akurat dębowo-mleczny styl tego wina nie stanowi o unikalności tej apelacji to wielbiciele dojrzałej koncentracji będą ukontentowani. Pomijając pana, który stanął jak wryty przed tą butelką i na głos mówił do siebie: „Coś podobnego! Dajcie spokój, jak może wino kosztować 110 złotych?”.

Ocena: 89 p. Cena: 110 zł. (Auchan)

 

ANDREZA GRANDE RESERVA 2013

Półwysep Iberyjski nadal, portugalskie Douro, wersja premium. Zdekantowanie tego wina pomaga usunąć nadmierne aromaty dębiny, z których po paru chwilach wyłaniają się ciemne dojrzałe śliwki i pieczone mięso. Smak szlachetny i łagodny. Nowa beczka uwypukliła garbniki dominującego szczepu touriga nacional, a jakość tych tanin bardzo ładnie gra ze słodkim owocem. Klasa.

Ocena: 90 p. Cena: 89 zł. (Auchan)

 

PEGOS CLAROS – „Castelaõ Reserva 2014”

Wino niezauważone w trakcie targów wina, pewnie tylko ja je odkryłem? A przecież to czołowy producent Portugalii spomiędzy regionów Tejo i Setubal, specjalista od plennego szczepu castelaõ. Jednak na piaskowych glebach przy ograniczonej wydajności i ugniataniu gron stopami powstają bardzo dobre wina, z których dwa dostępne są w niektórych sklepach Auchan. Kupiłem tańsze z nich – naprawdę warto ich poszukać! Pachnie jagodami i dzikimi ziołami (portugalska lecznicza esteva?), minerałami (pachną?), szczyptą pieprzu. Nieznacznie rustykalny charakter wyczułem też w delikatnie przykurzonych taninach, ale wino przede wszystkim ma bardzo smaczny owoc dojrzałych wiśni, trochę też przypraw i goryczki.

Ocena: 88 p. Cena: 37 zł. (Auchan)

4 thoughts on “Fotoreportaż z degustacji w Auchan

 1. Ta kolejka ludzi z kieliszkami w ręku czekający na darmowy łyk wina ….
  O co chodzi z tą słuchawką i mikrofonem??
  „Pomijając pana, który stanął jak wryty przed tą butelką i na głos mówił do siebie: „Coś podobnego! Dajcie spokój, jak może wino kosztować 110 złotych?”.
  Ale chodziło mu o to że tak tanio? 😉
  Nie ma czegoś takiego jak hostia w płynie, od razu widać że z Kościołem Katolickim ci nie po drodze. Wino podawane komunikantom to jest krew Chrystusa a nie „ciało ( hostia) w płynie”
  Byłem w Auchan w Bielsku i tylko kilka butelek z tej całej oferty leży, nie ma Samos za to jest Cantenac Brown 2014 GCC za 185 zł.
  W pierwszym porywie miałem kupić ale ostatecznie zdecydowałem się odkładać pieniądze na kupno Philip Togni Cabernet Sauvignon 1997 które pojawiło się w sprzedaży w jednym ze sklepów w Europie Zachodniej.

  1. 1. Sporo osób wina kupiło po degustacji, była otwarta kasa.
   2. Mówiłem przez mikroport do głośników, żeby mieć swobodne ręce.
   3. Teologia faktycznie nie jest mi bliska.
   4. Cantenac Brown w Krakowie był po 100 zł, ale przegapiłem zakup.

  1. Przepraszam za późną odpowiedź. Nie zdążyliśmy spróbować aszu, ale rozmawiałem niedawno z dyrektorem i może Pan kupić wybraną butelkę aszu za pół ceny dla własnej oceny. W przypadku chęci takiego zakupu proszę się tylko ze mną skontaktować (tutaj, telefonicznie lub w sklepie).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam *